David Popovici a câştigat, miercuri seară, medalia de bronz în proba de 100 m liber din cadrul competiţiei de înot de la Jocurile Olimpice. Pentru Popovici este a doua medalie la Paris, după aurul de la 200 m liber.
Sunt al treilea cel mai bun din lume la o probă, primul la altă probă, sunt extraordinar de bucuros… şi cât de strâns a fost şi acum! La locul doi am fost de-o sutime, iar locul patru a fost, de mine, tot la o sutime. M-am simţit un pic mai bine la cursa asta, în sensul că am reuşit să fiu mai calm şi mai controlat, dar a fost cu totul o experienţă foarte frumoasă. Mă bucur că am reuşit să nu mă culc pe-o ureche şi s-o las moale acum. Am dat în continuare tot ce aveam mai bun şi sunt foarte bucuros că am încheiat acest ciclu olimpic.
Cred că oamenii de acasă, nici măcar cei din tribună, cei mai mulţi, nu-şi dau seama cât poţi să munceşti pentru o sutime. Munceşti ani de zile, ani de zile şi cineva atinge cu o sutime înaintea ta. Alea două sutimi înseamnă antrenamente nelipsite, sacrificii nenumărate, o echipă foarte bună în jur. Le sunt recunoscător tuturor!”, a spus David Popovici pentru TVR.
La interviul la zona mixtă, după bronzul de la 100 metri liber, Popovici a transmis un mesaj pentru politicieni, subliniind că pentru o Românie educată, sănătoasă, trebuie să se investească mai mult în sport.
Aceste medalii aş vrea să însemne mai multă atenţie pentru sport, nu neapărat pentru înot, ci către sport în general. Pentru că fără sport nu prea avem cum să evoluăm atât de mult. Sunt destul de multe probleme la noi în ţară, iar faptul că se investeşte atât de puţin în sport este una dintre ele. Sportul poate fi unul dintre cei mai buni ambasadori ai ţării. Şi nu este de ajuns doar să vorbesc despre asta, pentru că sunt în lumina reflectoarelor şi toată lumea mă ascultă, pentru că oamenii de la conducere ştiu treaba asta, ci trebuie să punem şi presiune. Ok, e campion olimpic, medaliat cu bronz la Jocurile olimpice, dar eu în timpul iernii când e frig la Lia Manoliu se pune un balon în care în trei minute te sufoci. Eh, noi acolo ne antrenăm, pentru că bazinul din interior de la Lia Manoliu… Sunt promisiuni de atâta timp, de atâţia ani, cum e şi patinoarul acela, cum sunt şi alte bazine şi alte arene”, a declarat Popovici la zona mixtă, după bronzul de la 100 metri liber.
Avem destule stadioane, dar bazine, săli pentru sporturi mai greu şi mi-ar plăcea să avem mai mulţi calificaţi la Jocurile olimpice în primul rând. Acum am venit trei oameni calificaţi cu înotul. Sunt cumva invidios pe delegaţiile ţărilor care au mai puţin locuitori decât noi şi sunt o tonă de inşi. Mi-ar plăcea şi mie, ne-ar plăcea tuturor De ce să nu avem mai mulţi olimpici? Ar trebui investit mai mult în sport şi investit cu cap, chiar trebuie să facem ceva şi eu îmi voi face partea. Nu ştiu în momentul ăsta ce înseamnă asta, dar voi avea tot timpul să mă gândesc şi asta este o misiune mult mai importantă pentru mine şi pentru sport, decât să înot patru lungimi de bazin şi să bag mâna în faţă şi să iau aur. Sigur, e impresionant, tare, ne-am distrat, ne-am bucurat dar nu e vorba despre asta. Este vorba despre a face o diferenţă şi eu voi face tot posibilul”, a afirmat tânărul de 19 ani.
Într-un interviu la TVR, Popovici a transmis şi un mesaj către politicieni.
”Am crescut în Parcul Morarilor, am crescut la Piaţa Miniş, la capătul lui 14 (tramvaiul 14), acolo a stat bunica mea mulţi ani. Oamenii obişnuiţi pot face lucruri extraordinare. Ai menţionat mai devreme, acum poate că am spus despre condiţiile pe care le avem, nu numai noi înotătorii, ci sportivii în general, din ţară, poate se va schimba ceva! Nu se va schimba ceva doar dacă vorbim despre asta! Trebuie să facă într-adevăr presiuni, să le fie adus la cunoştinţă tuturor oamenilor care se ocupă de aşa ceva, trebuie să ne punem pe treabă, pentru că avem un campion olimpic din an în Paşte, în ultima vreme. Mă bucur că am reuşit să fac eu asta, am făcut-o din nou pentru mine, pentru ţară, pentru toată lumea, însă mi-ar plăcea să avem din ce în ce mai multe medalii. Mi-ar plăcea să fim mai mult de trei oameni calificaţi la Jocurile Olimpice pentru înot. Avem o delegaţie destul de mare – cred că 103 sportivi – la Jocurile Olimpice, însă te uiţi la multe alte ţări care au la fel sau mai puţini locuitori decât noi şi sunt triplu, cvadruplu… Pentru că se investeşte mai mult în sport, sportul e considerat mai important şi nu degeaba sunt şi ţări mai dezvoltate decât a noastră. Aşa că, pentru o Românie educată, sănătoasă, trebuie să investim mai mult în sport. Ăsta este un mesaj către toţi politicienii care vorbesc despre asta, dar la un moment dat mesajul se blochează pe undeva. Aşa că, trebuie să facem ceva! Pentru că vedeţi toate reacţiile oamenilor obişnuiţi care se uită la televizor, oamenilor din funcţii înalte… toată lumea e fericită, toată lumea se bucură, dar hai să ne bucurăm mai des, de ce nu? Hai să avem mai mulţi campioni olimpici, mai mulţi medaliaţi, mai mulţi finalişti, mai mulţi calificaţi la Jocurile Olimpice”.
David Popovici a mai declarat că nu este deloc dezamăgit de locul trei, subliniind că la Jocurile de la Paris a dat tot ce a avut mai bun.
Nu sunt absolut deloc dezamăgit, sunt mai liniştit şi poate un pic mai fericit decât după aur, pentru că acum mă pot relaxa. Atunci, chiar dacă am câştigat aur, eram cu gândul că trebuie să mă odihnesc foarte bine pentru că urma să am încă o probă olimpică. Acum am terminat, pot să văd şi eu Parisul, pentru că sunt de atâtea zile aici şi nu am văzut nimic. Am fost doar baricadat în hotel şi pe drumuri şi în rest nimic. Obiectivul meu adevărat ăsta a fost, pe bune, nu neapărat să mă distrez, dar să mă simt bine, pentru că atunci când ajungi la Jocurile olimpice este totul atât de tensionat că nu prea îţi mai arde de râsete şi distracţie. Dar obiectivul meu principal a fost să îmi iasă cursele aşa cum le-am antrenat. Şi cred că m-am apropiat destul de tare. Şi faptul că am adunat şi două medalii mă face şi mai fericit. Sunt mai mult decât mulţumit având în vedere faptul că am dat tot ce puteam şi în plus nu am cum să nu fiu fericit. Având în vedere că nu aveam ce să fac mai mult, nici nu am de ce să fiu dezamăgit. În finala asta am dat tot ce aveam mai bun, este singurul lucru care contează, mai mult de atât nu aveam cum să fac.
Sunt mai bun pe a doua parte a cursei. Este pur şi simplu, aşa ştiu eu să înot. Nu sunt atât de înalt, atât de musculos, nu am o plecare de pe loc atât de puternică, nu sunt un sprinter pur sânge, dar am mai multă rezistenţă decât ei, fiind mai subţire să zicem şi de la antrenamentele pe care le-am făcut în fiecare zi uite că diferenţa s-a făcut la două sutimi, la o sutime. Am fost la o sutime de locul doi, dar şi cel de pe locul 4 a fost la o sutime de mine. Ăsta este sportul, e crunt. Nu este cel mai bun timp din lume pentru mine, dar la Jocurile Olimpice vrei nu vrei este mai importantă poziţia.Timpul chinezului este extraordinar nu am ce să zic, jos pălăria, şi a bătut cu mult recordul mondial. Bravo lui, asta înseamnă şi mai multă motivaţie pentru mine şi ceilalţi care am ieşit în spatele lui, înseamnă şi mai multă motivaţie să încercăm să îi venim de hac pe româneşte”, a declarat Popovici la zona mixtă..