Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a făcut din nou apel la aliații occidentali pentru furnizarea de arme cu rază lungă de acțiune și sisteme moderne de apărare aeriană, în urma unui atac devastator, sâmbătă, cu rachete asupra orașului Vilniansk, situat în apropierea Zaporojiei.
Atacul, efectuat de forțele ruse, a dus la moartea a șapte persoane, inclusiv doi copii, și a rănit alte 31 de persoane. Zelenski a subliniat necesitatea urgentă de a distruge lansatoarele de rachete rusești și de a îmbunătăți capacitățile de apărare ale Ucrainei pentru a preveni astfel de tragedii.
Vilniansk a fost lovit de două rachete care au provocat daune semnificative infrastructurii locale, inclusiv unui magazin și unor clădiri rezidențiale. Procurorul general al Ucrainei, Andrei Kostin, a confirmat aceste detalii și a evidențiat impactul devastator asupra comunității. În plus, alte atacuri rusești au dus la moartea a patru persoane și rănirea altor șapte în satele din apropierea liniei frontului din estul regiunii Donețk.
Aliații occidentali au furnizat Ucrainei o gamă largă de arme cu rază lungă de acțiune, cum ar fi rachetele Scalp din Franța, Storm Shadow din Marea Britanie și ATACMS din SUA, precum și sisteme de apărare aeriană Patriot fabricate în SUA. Cu toate acestea, fluxul de arme din partea SUA a fost întârziat la începutul anului 2024 din cauza blocării unui proiect de lege în Congres. Legea a fost adoptată în cele din urmă în aprilie, iar sistemele necesare au ajuns pe front în luna următoare. Ucraina consideră că întârzierea a contribuit la pierderi de vieți omenești și câștiguri teritoriale pentru Rusia.
În mesajul său pe Telegram, Zelenski a mulțumit aliaților pentru sprijinul acordat, dar a subliniat că deciziile de a trimite armament suplimentar trebuie accelerate. El a afirmat că orice întârziere în aceste decizii „înseamnă pierderea de vieți omenești”. Zelenski continuă să solicite mai mult sprijin pentru a câștiga războiul și a proteja civilii ucraineni de atacurile rusești.