Caz șocant la Școala Generală Nr. 10 din Sighetu Marmației. Un profesor de matematică, în vârstă de 25 de ani, a fost săltat de polițiști dintr-o sală de clasă unde urma să se întâlnească cu o elevă în vârstă de 11 ani.
Potrivit vasiledale.ro, tatăl fetei este cel care a văzut mesajele pe care eleva le primea de la profesor și a alertat autoritățile. Sursa citată menționează că discuțiile prin mesaje au fost continuate mama fetei sub coordonarea polițiștilor. Astfel, s-a stabilit ca fetița să se întâlnească cu cadrul didactic într-o sală de clasă. Polițiștii au intrat peste cei doi și l-au reținut de bărbat.
La data de 23 octombrie, polițiștii din Sighetu Marmației au fost sesizați de către un bărbat, de 37 de ani, din Rona de Sus, cu privire la faptul că, în telefonul fiicei sale, în vârstă de 11 ani, ar fi găsit mai multe mesaje trimise de către un tânăr, de 25 de ani, din Sighetu Marmației.
Ieri, 24 octombrie, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Sighetu Marmației au pus în aplicare două mandate de percheziție domiciliară emise de Judecătoria Sighetu Marmației, la locuințele tânărului de 25 de ani.
În cadrul perchezițiilor, au fost ridicate mai multe bunuri, în vederea administrării probatoriului.
În cauză, polițiștii efectuează cercetări, sub aspectul comiterii infracțiunii de racolarea minorilor în scopuri sexuale”, au transmis reprezentanții IPJ Maramureș.