Republica Moldova va declara stare de urgență, în contextul ultimelor evenimente din Ucraina, în urma atacului din partea Rusiei.
„Am convocat ședința CSAT pentru a analiza situația creată. Am stabilit că Guvernul va cere Parlamentului să declare stare de urgență”, a declarat președintele Republicii Moldova, Maia Sandu.
Maia Sandu a cerut cetățenilor moldoveni care se află în Ucraina să se întoarcă acasă.
„Toate punctele de trecere ale frontierei sunt deschise și funcționează în regim deschis, cu echipe suplimentate. Mai multe curse cu destinația Ucraina au aterizat astăzi, la Chișinău. Vom avea grijă de acești oameni. La punctele de trecere ale graniței cu Ucraina se atestă o creștere a numărului de persoane. Instituțiile noastre instalează centre de triere. Vom ajuta oamenii care au nevoie de sprijinul nostru. Suntem pregătiți să acomodăm câteva zeci de mii de oameni. În același timp, Guvernul este în contact permanent cu organizațiile internaționale și avem pregătite mai multe scenarii, în cazul că vom avea un flux mai mare de refugiați. Monitorizăm atent situația din țară și regiune. Suntem în contact cu autoritățile din statele vecine și cu alți parteneri externi. În acest context, rugămintea mea către cetățeni este să fim cu toții mai înțelegători și să fim pregătiți să ne ajutăm unii pe ceilalți”, a mai declarat Maia Sandu.